HRIPAVAC - opće informacije

Hripavac  je  ozbiljna  i vrlo  zarazna  infekcija  uzrokovana  bakterijom  Bordetella  pertussis

Izvor  zaraze  su  zaražene  osobe  koje  ne moraju  nužno  imati  jasno  izraženu  kliničku  sliku  bolesti,  ali  je  kapljičnim  putem  šire  na  ostale  u bliskom  kontaktu (pod  najvećim  su  rizikom  od  obolijevanja) - ukućani  i oni  s  kojima  se  provodi  dulje  vrijeme  u  neposrednom  kontaktu.
Prosječna  inkubacija  bolesti  je  od  7  do  10  dana,  ali  može  trajati  od  5  do  21  dan.

Simptomi  bolesti

1. prvi  stadij - početni  simptomi  kod  starije  djece  i odraslih slični  su  simptomima  prehlade  i obično  uključuju  curenje  ili  začepljeni  nos,  blago  povišenu temperaturu  i  kihanje  te  jaki  kašalj

2. drugi ili paroksizmaIni stadij - karakteristični  napadaji  kašlja  mogu  trajati  2 - 6 tjedana.  Paroksizmi kašlja  sastoje  se  od 5-10  kašalja  u  vrijeme  jednog  izdisaja,  nakon  čega  slijedi  udisaj,  koji u  veće  djece  zbog  suženja  glasnica  zvuči  kao  hripanje.
    Tijekom  nekoliko  dana,  kašalj  će  se obično  pogoršati  i  mogu  ga  pratiti  grčevi  i  povremeno  povraćanje.
    Napadaji  kašlja  su  učestaliji tijekom  noći,  praćeni  su  povraćanjem  i  umorom,  također su moguće i  neurološke komplikacije.

3. treći ili rekonvalescenti  stadij - napadaji  kašlja  postaju  rjeđi  te  prestaju  kroz 2-3  tjedna,  uz  mogućnost  trajanja  do  nekoliko  mjeseci.

Moguć  je  razvoj  komplikacija bolesti,  što  ovisi  o  dobi,  o  cijepnom  statusu  oboljelog  djeteta,  pravovremenoj  dijagnostici  i terapiji.  Bronhopneumonija  je  najčešća  komplikacija,  dok  su  ostale  znatno  rjeđe.

Preporuke za sve  koji  pokazuju  simptome  hripavca

• suzdržati se  od  kontakta  s  djecom

• javiti se  izabranom  liječniku  obiteljske  medicine/pedijatru

Potrebno je potvrditi  dijagnozu,  započeti liječenje  i  dobiti  daljnje  upute  o  ponašanju.
Cilj je  zaštita  najosjetljivijih  osoba (novorođenčad  i dojenčad,  trudnice  i  osobe  oslabljenog  imunološkog  sustava).

Izabrani  liječnik treba obavijestiti nadležnog  epidemiologa o  svakom slučaju  oboljenja

Epidemiolog kontaktira  oboljelog,  procjenjuje  potrebu  i određuje  opseg  potrebnog provođenja  kemoprofilakse  (preventivnog  uzimanja  antibiotika).
Nastavno  na  preporuke  HZJZ-a oboljeli  od  hripavca  moraju  se  liječiti  antibiotikom,  kao  i  bliski  kontakti  koji  zadovoljavaju kriterije  za  provođenje  kemoprofilakse.

Sa  svrhom  ograničavanja  širenja  hripavca  u  vrtićkom  kolektivu

1. djecu  koja  imaju  simptome  kompatibilne  s  hripavcem što prije odvesti  izabranom  liječniku  obiteljske  medicine/pedijatru

2. pravodobno postaviti  dijagnozu

3. dijete  ne  dovoditi  u  vrtić  do  otklanjanja  sumnje  na  hripavac  ili pak  završetka  liječenja  kod  potvrđene  bolesti